Zalety i właściwości płyt gipsowo-kartonowych

Szerokie zastosowania płyt gipsowo-kartonowych w zabudowie mieszkalnej
Wnętrze mieszkalne z elementami dekoracyjnymi wykonanymi w systemie suchej zabudowy.
Systemy suchej zabudowy świetnie dopasowują się do każdego rodzaju pomieszczeń. Są one wykorzystywane jednak nie tylko w przemyśle budowniczym, ale również i w wielu innych jego gałęziach. Mają charakter, który oprócz tego, że jest przyjazny dla człowieka, to jeszcze naturalny i jak najbardziej ekologiczny. Oznacza to, że nie szkodzi środowisku i nie ma na niego niszczącego wpływu.

Zalety i właściwości

Temu, że sucha zabudowa jest tak chętnie wykorzystywana w budownictwie sprzyja dość łatwy jej montaż. Jej elementy są lekkie i nie obciążają nadmiernie stropu. Ponadto łatwo jest je transportować, ponieważ już mały samochód dostawcze pomieści kilkanaście płyt.

Sam gips jest bardzo dobrym materiałem tworzącym mikroklimat. W suchych pomieszczeniach oddaje on wilgoć, a w wilgotnych wchłania ją, co sprawia, że jest to optymalne rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na właściwości ognioodporne tego materiału. Chroni on przed rozprzestrzenianiem się ognia na skutek tego, że sam nie jest łatwopalny. Płyty gipsowe są też świetną ochroną przed wszelkimi niepożądanymi dźwiękami.

budowa ściany z gipsuPrzekrój okładziny dwuwarstwowej ściany wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych

Obecnie jest wiele rodzajów płyt gipsowych na rynku. Ich wytrzymałość równa jest wytrzymałości całego budynku, co sprzyja ich popularności. Najpopularniejsze są płyty gipsowo-kartonowe. Te większe (120 x 300 cm) wykorzystywane są głównie na dużych powierzchniach, a te małe i cieńsze używane są do wykończeń i nierównych ścian. Najczęściej do budowy używa się jednak płyt o średniej grubości. Całkiem grube służą do tworzenia ścian działowych i podwieszania stropów. Im grubsza płyta tym lepsze właściwości ognioodporne i chroniące przed dźwiękami z zewnątrz.

Praktyczne zastosowania

Płyty gipsowo kartonowe stosować można w każdym pomieszczeniu. Używa się ich także przy niskiej wilgotności. Są przeznaczone zarówno do podłóg, jak i do ścian. Przy wysokiej wilgotności najczęściej można spotkać płyty wodoodporne, które nie wybrzuszają się i nie pękają. Mogą być stosowane nawet w saunach, chociaż najczęściej są układane w kuchniach i łazienkach. Innym zastosowaniem gipsu są płyty ognioodporne. Są to specjalne, wzmacniane włóknem szklanym materiały, które poprawiają spójność płyt.

Płyty gipsowo kartonowe są stosowane do budowy ścianek działowych i sufitów podwieszanych. Pomagają one ukryć wszelkie instalacje gazowe i elektryczne. Są też jedynym dobrym wyborem przy zabudowie strychów i poddasz. Tam, ich zastosowanie skupia się przede wszystkim na ukrywaniu więźby dachowej. Warto również zauważyć, że płyty gipsowo-kartonowe są świetnym izolatorem konstrukcji budynków. Zakrywają one elementy konstrukcyjne, tym samym chroniąc je przed ewentualnymi płomieniami. Są też stosowane jako dekoracja.