Kilka sposobów na ciszę w mieszkaniu

Przeszkadzają Ci hałasy dobiegające do Twojego mieszkania z każdej strony? Czujesz jak podłoga drży od decybeli w każdą sobotę? A w mózg wbija Ci się tupot małych nóżek nad głową? Czas najwyższy znaleźć na to sposób i wyciszyć siebie a przy okazji mieszkanie. Twój cel to: Mniej niż zero - decybeli!

Osiągnięcie stanu absolutnej ciszy w mieszkaniu jest nierealne i dobrze, bo współczesny człowiek źle reaguje na ciszę, przede wszystkim psychicznie. Przecież nawet w głuszy leśnej otaczają nas dźwięki pochodzące z treli ptaków, głosów zwierząt czy szumu wiatru. Absolutna cisza kojarzy się z absolutną pustką. Ale jednocześnie trudno dziwić się mieszkańcom blokowisk, że ich marzeniem jest takie wygłuszenie swojego mieszkania, by samym nie być słyszanym i nie słyszeć innych. A jest na to kilka sposobów.

https://bmserwis.pl

 
  • Sposób pierwszy to aranżacja mieszkania "na miękko". Sposób ten polega na takiej aranżacji wnętrza, by znalazło się w nim jak najwięcej miękkich i puszystych tkanin. W mieszkaniu powinny się znaleźć: grube i mięsiste zasłony, poduchy i poduszki, dywany i wykładziny, makatki i kilimy.Wszystkie te tkaniny posiadają zdolność pochłaniania fali akustycznej. Wnętrzarski design zaleca również wstawienie do pokojów tapicerowanych mebli, miękkich, wyściełanych krzeseł i kanap, które równie dobrze radzą sobie z tłumieniem nadmiaru odgłosów. Natomiast obrazy na ścianach nie tylko dodadzą intymności i przytulności, ale dodatkowo wytłumią wnętrze i dodadzą mu designerskiego szlifu. 
  • Dobrym sposobem na osiągnięcie przyjaznej akustyki jest zadbanie o prawidłowe działanie sprzętu RTV i AGD. Najczęściej wystarczy go tylko wypoziomować, jak dzieje się w przypadku pralek czy lodówek, zadbać o uzupełnienie gumowych podkładek  pod sprzętem grającym czy nie zapomnieć o systematycznym rozmrażaniu lodówki - od razu w mieszkaniu zrobi się ciszej, a odczuwanie drgań będzie znośniejsze. 
  • Każdy użytkownik mieszkania marzy, by jego pokój był jak największy. Tymczasem mniejszy pokój łatwiej wyciszyć. Bardzo często nawet nieznaczne pomniejszenie go przekłada się na zupełnie inne przenoszenie fal dźwiękowych na zewnątrz pomieszczenia ja i w jego wnętrzu. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych w systemach suchej zabudowy. Wykonuje się z nich niejako przedściankę dla istniejących już w mieszkaniu ścian. Wystarczy metalowy stelaż, płyty oraz wypełnienie z wełny mineralnej. Ważny dodatkiem są specjalne taśmy izolacyjne zapobiegające przenoszeniu się dźwięku. Technologia ta może zmniejszyć hałas o ok. 20 dB! Ostateczny efekt zależy od grubości opłytowania, stopnia perforacji płyt i rodzaju wypełnienia. 

 Ostatnia metoda wygłuszenia pomieszczeń mieszkalnych nie tylko wprowadza doskonałą izolację akustyczną, ale jednocześnie nieco ogranicza metraż mieszkania. To powód, dla którego nie każdy użytkownik może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Dlatego równie ciekawą techniką wygłuszania jest montowanie sufitów podwieszanych. Podobnie jak ściany sufity podwieszane montuje się na specjalnych stelażach tworzących konstrukcję, którą wypełnia się płytami gipsowo-kartonowymi. Przestrzeń pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym należy wypełnić wełną mineralną odgradzając się w ten sposób od dźwięków płynących od sąsiadów znad głowy. Dodatkowo w takim suficie można ukryć instalację elektryczną, zamontować oświetlenie punktowe lub głośniki. Jednocześnie sufit natychmiast spełnia funkcję dekoracyjną i przełamuje nudę standardowych białych sufitów. 

Każde z tych rozwiązań można dostosować do swoich potrzeb i cieszyć się nagrodą, jaką będzie cisza we własnym mieszkaniu.